Історія села Болган

Болган — село в Україні, в Піщанському районі Вінницької області.  

Село Болган розташоване за 180 км від обласного центру міста Вінниці та 15 км від районного центру Піщанки. З районним центром має автобусне сполучення. Розташоване село на молдавсько – українському кордоні. Поблизу села знаходиться міжнародний автомобільний пункт пропуску з Молдовою (Придністров'ям) Болган - Хрустова.

Населений пункт займає площу 631,7 га.     

Основна частина населення – українці.

Мальовниче село Болган, назва якого походить від великого камення  на березі річки Кам’янки – Болгана.

Село Болган спочатку було власністю князя Любомирського. Потім його було передано графові Антону Бельському, а згодом його володарем став Іван Ярошинський, котрий мешкав у Кракові.

Церковно – приходська школа діяла в селі 1864 року.

Болган славиться своєю кам’яною церквою Різдва Богородиці, збудованою у 1877 – 1888 рр.

В селі є багато джерел. Село розташоване в глибокій долині, через село протікає річка Кам’янка, що впадає в Дністер. Тому і не дивно, що в цьому селі існувало аж п’ять млинів. 

Нині працює в селі Болган один Червоний млин. Його будівництво розпочато в 1900 році і закінчено в 1902 році. За два роки за ініціативою пана, ім’я якого в Болгані вже не пам’ятають, п’ять угорських майстрів і звичайно, жителі села Болгана створили унікальну споруду, яка і сьогодні вражає простотою і надійністю. Місце де будувати млин було вибране найкраще, саме тут річка найстрімкіше несе свої води. Будували швидко і головне якісно, на совість. Адже пройшло скільки часу, а п’ятиповерховий млин стоїть собі, вода тече і по робочому шумить, наче проситься аби люди використали її силу. Майже метрові стіни шістнадцятиметрові суцільні балки, вічні металеві сходи, двері. Болганський Червоний млин найстаріший, найсильніший і вічний, як життя.

Долину, де розташувалось село Болган, оточують скелясті гори, схили, яких завалені громіздкими каміннями.

В 1929 році на базі ТОЗу було створено колгосп ім..Кагановича, який в 1950 році перейменовано в імені Фрунзе.

В даний час на території села є господарства:  СВПК »Колос», ПП»Колос Лан», ТОВ СП »Еліт Агро».

В селі діють Болганська загальноосвітня школа I-III ступенів, дошкільний навчальний заклад «Вербиченька»,  Болганська лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, сільський клуб, сільська бібліотека, відділення зв’язку.

Логін: *

Пароль: *